MATHEMATICS MIDDLE SCHOOL

A rectangular prism has a height of 12 cm and a square base with sides measuring 5 cm. What is the volume of the space outside the pyramid

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

length times width times height to 12×5×5


Related Questions

HIGH SCHOOL

Simplify b(a+b)-a(a- b)

Answers

B(a+b)-a(a-b)
ab+b^2-a(a-b)
ab+b^2-a^2+ab
b^2-a^2+2ab

Rearrange into standard form

Final answer: -a^2+2ab+b^2
   b(a+b) - a(a-b)
= ba + b² - a² + ab
= 2ab + b² - a²
= -a² + 2ab + b²
COLLEGE

What is 602,107 written in word form

Answers

Six hundred and two thousand, one hundred and seven
Six hundred two thousand one hundred seven.
MIDDLE SCHOOL

during the last snow storm, the snow accumulated at 4/5 inch/hour. if the snow continues t this rate for 10 hours, how much snow will accumulate

Answers

After 10 hours the snow would be 8 inches deep because 4/5x10 = 8
You'd multiply 4/5 by 10 which gives you 8. So your answer is 8 inches.

HIGH SCHOOL

2.4% as a fraction and simplified

Answers

The fraction would be 3/125 in its simplest form.
HIGH SCHOOL

Melinda earns $48 for every 3 lawns she mows in her neighborhood. She wants to buy a skateboard that costs $208. How many lawns will Melinda have to mow to be able to buy the skateboard?

Answers

Melinda should mow 13 lawns to get her skateboard.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, Melinda earns $48 for every 3 lawns she mows in her neighbourhood, and she wants to buy a skateboard that costs $208.

She mows 3 lawns for $48, so,

For one lawn, she will get = 48/3 = $16

She needs to buy a skateboard of $208

Let she have to mow x lawn to collect the money, she need

16x = 208

x = 208/16

x = 13

Hence, Melinda should mow 13 lawns to get her skateboard.

For more references on unit rates, click;

brainly.com/question/11258929

#SPJ5

Answer:

13 lawns.

Step-by-step explanation:

To find out how many lawns Melinda has to mow, we need to find out how much money she earns per lawn. If we do 48/3, we get that for every lawn she mows, she earns 16 dollars. We then do 208/16 and we get that she has mow 13 lawns.

HIGH SCHOOL

The annual tuition at a specific college was $20,500 in 2000, and $45,4120 in 2018. Let x be the year since 2000, and y be the tuition. Write an
equation that can be used to find the tuition y for x years after 2000. Use
your equation to estimate the tuition at this college in 2020.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Assuming the rate of increase in the cost of tuition fee per year is linear. We would apply the formula for determining the nth term of an arithmetic sequence which is expressed as

Tn = a + (n - 1)d

Where

a represents the first term of the sequence.

d represents the common difference.

n represents the number of terms in the sequence.

From the information given,

a = $20500(amount in 2000)

From 2000 to 2018, the number of terms is 19, hence,

n = 19

T19 = 454120

Therefore,

454120 = 20500 + (19 - 1)d

454120 - 20500 = 18d

18d = 433620

d = 433620/18

d = 24090

Therefore, the equation that can be used to find the tuition y for x years after 2000 is expressed as

y = 20500 + 24090(x - 1)

To to estimate the tuition at this college in 2020, the number of terms between 2000 and 2020 is 21, hence

x = 21

y = 20500 + 24090(21 - 1)

y = 20500 + 481800

y = $502300

MIDDLE SCHOOL

5/4 to the third power in fraction form pls

Answers

5/4 to third power in fraction form is:

Solution:

Given that,

We have to find 5/4 to third power in fraction form

Which means,

We know that,

Therefore,

Thus 5/4 to third power is found in fraction form

MIDDLE SCHOOL

To find the number of miles in 100 kilometers, _____. Divide by what? or Multiply by what?

Answers

Answer:

62.1371192237 miles

Step-by-step explanation:

As we know that,

1 miles = 1.609344 kilometer

Thus, for converting the kilometer value into the miles we will divide it by 1.609344

Thus, 100 kilometer =

⇒ 100 kilometer = 62.1371192237 miles.

1 mile= roughly 1.609344 kilometers
1(100)=1.609344(100) 
Answer=160.9344
MIDDLE SCHOOL

Brodie’s gourmet Pretzel shop specializes in selling the very finest chocolate covered pretzels. Erin bought 4 white chocolate pretzels and 6 dark chocolate pretzels for $10.50. Samantha bought 8 white chocolate and 3 dark chocolate pretzels for $9.75. Find out the cost of each type of pretzel.

Answers

One white chocolate pretzel costs $0.75 and one dark chocolate pretzel costs $1.25

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one white chocolate pretzel = x

Cost of one dark chocolate pretzel = y

According to given statement;

4x+6y=10.50    Eqn 1

8x+3y=9.75      Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 2

Subtracting Eqn 2 from Eqn 3;

Dividing both sides by 9

Putting y=1.25 in Eqn 1

Dividing both sides by 4

One white chocolate pretzel costs $0.75 and one dark chocolate pretzel costs $1.25

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/7294502
  • brainly.com/question/7449065

#LearnwithBrainly

Random Questions