MATHEMATICS
MIDDLE SCHOOL

Answer:

Answer:

The Principal amount which Magarite should deposit in her account is $ 3174 , Option D

Step-by-step explanation:

Given as :

The amount need for Japan trip = $ 42000

Let the principal amount deposited in account = $ P

The rate of interest = 3.5 % compounded daily

The time period = 8 years

From compounded method

Amount = Principal ×

or, $ 42000 = $ P ×

Or, $ 42000 = $ P ×

or , $ 42000 = $ P × 1.323110

∴ P = $

i.e P = $ 31,743.392 ≈ $ 3174

Hence The Principal amount which Magarite should deposit in her account is $ 3174 , Answer option D

MIDDLE SCHOOL

What is the formula to find the sum of interior angles of an octogon

(8-2)x180 do 8-2 first then do 6x180 and that’s how you get your answer sry if I’m late

HIGH SCHOOL

Earl needs to fill juice cups for his little brother's birthday party. There are 25 juice cups and each juice cup holds 12 fluid ounces. The juice comes in 1-gallon bottles. How many 1-gallon bottles of juice will Earl need to purchase? (1 quart = 32 fluid ounces, 1 gallon = 4 quarts) 1 bottle.

2 bottles

3 bottles

4 bottles

Earl will require 2 bottles (approx.).

We have Earl who needs to fill juice cups. There are 25 juice cups and each juice cup holds 12 fluid ounces. The juice comes in 1-gallon bottles.

We have to determine how many 1 - gallon bottles are required.

If you require ' x liters ' of water to 10 cups, then how much liters of water is required to fill 1000 cups?Now -

x liters of water can fill - 10 cups

1 cup requires - liters of water

1000 cups will need - = 100

According to question, we have -

Amount of juice required to fill 1 cup - 12 fluid ounce.

Number of juice cups = 25

Amount of juice in 1 bottle = 1 gallon

Now -

1 gallon = 4 quarts

1 quart = 32 fluid ounces

Therefore -

1 gallon = 4 x 32 = 128 fluid ounces

Total amount of juice required to fill 25 cups = 12 x 25 = 300 fluid ounces.

1 gallon = 128 ounces

1 ounce = gallon

300 fluid ounces = = 2.34 = 2 bottles (approx.)

Hence, Earl will require 2 bottles (approx.)

To solve more questions on unit conversions , visit the link below -

brainly.com/question/8829652

#SPJ2

First, we need to know how many fluid ounces hold the 25 juice cups; for that, you have to multiply 25 by 12

25*12=300 fluid ounces

if 1 quart = .................. 32 fluid ounces

x quarts = ...............300 fluid ounces

x= 300*1/32= 9.375 quarts

if 1 gallon =............... 4 quarts

y gallons = ............9.375 quarts

y = 9.375*1/4 = 2.34375 gallons

You know that 1 gallon = 1 bottle but if you order just 2-gallon bottles you remain with the rest of 0.34375. In order to fill the juice cups, you need to order 3-gallon bottles even if you remain with the rest of juice.

The right answer is C. 3 bottles

25*12=300 fluid ounces

if 1 quart = .................. 32 fluid ounces

x quarts = ...............300 fluid ounces

x= 300*1/32= 9.375 quarts

if 1 gallon =............... 4 quarts

y gallons = ............9.375 quarts

y = 9.375*1/4 = 2.34375 gallons

You know that 1 gallon = 1 bottle but if you order just 2-gallon bottles you remain with the rest of 0.34375. In order to fill the juice cups, you need to order 3-gallon bottles even if you remain with the rest of juice.

The right answer is C. 3 bottles

MIDDLE SCHOOL

morgan subscribe to a website for processing her digital pictures. The subscription iis $5.95 per month and 4 by 6 prints are $0.19 each. How many prints did Morgan purchase if the charge for January was $15.83.

She had 52 prints.

15.83-5.95=9.88

9.88/.19= 52, so theres your answer:)

15.83-5.95=9.88

9.88/.19= 52, so theres your answer:)

HIGH SCHOOL

A circle has a radius of 7.2 feet and a central angle aob that measures 112°. what is the area of sector aob? use 3.14 for pi and round your answer to the nearest tenth.

The area of the sector will be given by:

A=θ/360πr²

but

θ=112°, r=7.2 ft, π=3.14

hence

A=112/360×3.14×7.2²

A=50.64192 ft²

A~50.6 ft²

A=θ/360πr²

but

θ=112°, r=7.2 ft, π=3.14

hence

A=112/360×3.14×7.2²

A=50.64192 ft²

A~50.6 ft²

COLLEGE

The sum of two consecutive integers is 69. Find the two integers.

69/2 = 24.5

34.5 is the middle of the two integers.

So the two integers would be 34 and 35.

34 + 35 = 69

34.5 is the middle of the two integers.

So the two integers would be 34 and 35.

34 + 35 = 69

MIDDLE SCHOOL

Angles ABC and DBE are vertical angles, with angle ABC = 4x, and angle DBE =( 2x+18) Find Value of x AND

find angle DBE

Vertical angles are equal.

We have 4x = 2x + 18.

Then, 2x = 18;

x = 18 ÷ 2;

x = 9 degrees;

The measure of angle DBE is 2 × 9 + 18 = 36 degrees.

We have 4x = 2x + 18.

Then, 2x = 18;

x = 18 ÷ 2;

x = 9 degrees;

The measure of angle DBE is 2 × 9 + 18 = 36 degrees.

HIGH SCHOOL

Shaka and ajani playa a game shaka scores 30%of maximum points and misses the record by 15 points ajani gets 40% of maximum pints and exceeds the record by 35 pts what is the maximum points

Step-by-step explanation:

First, we should focus on their records and percents.

Shaka: 30%, -15 points.

Ajani: 40% +35 points.

When we subtract 35 and -15, we get the difference of 50.

We know 10% is 50 point difference, 20% is 100 point difference, 30% is 150 point difference, etc.

But that's not correct.

- It has to be in the Negatives.

- It cannot be positive under 30%.

Since 30% is -15 points, we subtract 50 for 20%, then another 50 for 10%.

Our Correct work is:

0% = -0, 10% = -115, 20% = -65, (30% = -15, 40% = 35.)

- We are correct.

Then, since we are correct, we keep going.

30% = -15, 40% = 35, 50% = 85, 60% = 135, 70% = 185, 80% = 235, 90% = 285, 100% (Or Maximum Point): 335.

Therefore, the Maximum Point is 335 points.

Best of Luck to you!

If you have any questions, feel free to comment below.

Merry Christmas and have a Happy New Year!

Thank You!

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/14270303#readmore

COLLEGE

You spend $39.48 at the store. You pay with $50.00. What is your change?

10.52 is the change you receive

If you spend 39.48 and pay with a 50 you subtract 39.48 from 50 giving you 10.52 change

HIGH SCHOOL

Which statement is true? A. An isosceles trapezoid is a rectangle because its opposite sides are parallel. B. An isosceles trapezoid has perpendicular diagonals. C. An isosceles trapezoid has opposite angles that are congruent. D. An isosceles trapezoid has congruent base angles.

I think it is C, that is my best guess, but hope I helped :)