MATHEMATICS
HIGH SCHOOL

Answer: In this number, the thousandth place is where the 1 is, so rounding that up would end up as: 75.461

Answer: Find the thousandths place then look at the number to the right of it. If it is 5 or higher the thousandths place rounds up to the next higher number. If it's 4 or less then it rounds down and the thousandths place stays the same.

75.4614

Thousandths place is the 1. The number to the right is 4 so the thousandths place rounds down and so it stays the same. Everything to the right of the thousandths place becomes zero so you don't even have to write it. Your answer is

75.461

75.4614

Thousandths place is the 1. The number to the right is 4 so the thousandths place rounds down and so it stays the same. Everything to the right of the thousandths place becomes zero so you don't even have to write it. Your answer is

75.461

MIDDLE SCHOOL

Please Help me

13. - 9/25

First you can multiply 13 with -9 which gives you ---> 13 . 9 = -117

Then you can divide -117 to 25 ---------> -117 / 25 = 4.68

Then you can divide -117 to 25 ---------> -117 / 25 = 4.68

MIDDLE SCHOOL

What is 1027 +1151 in military time? I'm getting 22:16 which is 10:16 pm . Is this correct?

10:27+11:51 is like 22.18

I make them into decimals like 10.27+11.51=21.78

78-60=18

22.18

10.:18 pm

I make them into decimals like 10.27+11.51=21.78

78-60=18

22.18

10.:18 pm

MIDDLE SCHOOL

You are designing a new container for powdered laundry detergent. You are considering a cylindrical container with a diameter of 12 inches and a height of 19 inches. Find the volume of this container to the nearest cubic unit. A) 942 in. cubed

B) 684 in. cubed

C) 8,595 in. cubed

D) 2,149 in. cubed

Answer:

2,149 in³

Step-by-step explanation:

The volume of a cylinder with radius r and height h is

V = πr²h.

Here, d = 12 in, so r = (12/2) in, or 6 in.

Then the volume of this cyl. is:

V = π(6 in)²(19 in) = 2148.85 in³. This is best rounded up to 2,149 in³

Answer:Answer:

2,149 in³

Step-by-step explanation:

The volume of a cylinder with radius r and height h is

V = πr²h.

Here, d = 12 in, so r = (12/2) in, or 6 in.

Then the volume of this cyl. is:

V = π(6 in)²(19 in) = 2148.85 in³. This is best rounded up to 2,149 in³

Step-by-step explanation:

MIDDLE SCHOOL

A house on the market was valued at $477,000 . After several years, the value increased by 7% . By how much did the house's value increase in dollars? What is the current value of the house?

Percentage is represented by division into 100.

7/100 = .07

$477,000 x .07 = $33,390 increase

$477,000 x 1.07 = $510,390 current value.

7/100 = .07

$477,000 x .07 = $33,390 increase

$477,000 x 1.07 = $510,390 current value.

COLLEGE

each morning papa notes the birds feeding on his birdfeeder. so far this month he has seen 59 blue jays, 68 black crows, 12 red robins and 1 cardinal. What is the probability of a blue jay being the next bird papa sees?

Probability is the chance of an event occuring. It is obtained by the formula number of outcomes / total number of possible outcomes.

The probability of a blue jay being the next bird papa sees is given by number of blue jays / total number of birds = 59 / (59 + 68 + 12 + 1) = 59 / 140 = 0.4214

The probability of a blue jay being the next bird papa sees is given by number of blue jays / total number of birds = 59 / (59 + 68 + 12 + 1) = 59 / 140 = 0.4214

Using the probability concept, it is found that there is a 0.4214 = 42.14% probability of a blue jay being the next bird papa sees.

What is a probability?A probability is given by the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

In this problem:

- There is a total of 59 + 68 + 12 + 1 = 140 birds.

- Of those, 59 are blue jays.

Hence:

0.4214 = 42.14% probability of a blue jay being the next bird papa sees.

You can learn more about the probability concept at brainly.com/question/15536019

COLLEGE

Is a product of two positive decimals, each less than 1, always less than each of the original decimals?

Answer with explanation:

Let me answer this question by taking two decimals less than 1.

A= 0.50

B= 0.25

→A × B

= 0.50 × 0.25

=0.125

It is less than both A and B.

→→A=0.99

B= 0.1

→C=A × B

= 0.99 × 0.1

=0.099

It is less than both A and B.

So, We can say with surety, that if take two decimals ,both less than 1, the product of these two decimals will be less than each of the original decimals.

General Rule

→A =0. p ,

→ B=0. 0 q,

Product of , A × B, gives a number in which there will be three digits after decimal which will be always less than both A and B as in A, there is one digit after decimal, and in B there are two digits after decimal.

MIDDLE SCHOOL

Find the value of y 7,8,2,5,y; mean=5

Value of y = 3

Mean is the average of all numbers. We must add up all the numbers and divide the sum by the numbers there are.

(7 + 8 + 2 + 5 + y) / 5 = 5

(22 + y) / 5 = 5

Perform Cross multiplication.

22 + y = 5

5 1

(22 + y) * 1 = 5 * 5

22 + y = 25

Find y. Transfer 22 to the other side and change its sign.

y= 25 - 22

y = 3.

To check. Substitute y with its value.

(7 + 8 + 2 + 5 + y) / 5 = 5

(7 + 8 + 2 + 5 + 3) / 5 = 5

25 / 5 = 5

5 = 5

Mean is the average of all numbers. We must add up all the numbers and divide the sum by the numbers there are.

(7 + 8 + 2 + 5 + y) / 5 = 5

(22 + y) / 5 = 5

Perform Cross multiplication.

22 + y = 5

5 1

(22 + y) * 1 = 5 * 5

22 + y = 25

Find y. Transfer 22 to the other side and change its sign.

y= 25 - 22

y = 3.

To check. Substitute y with its value.

(7 + 8 + 2 + 5 + y) / 5 = 5

(7 + 8 + 2 + 5 + 3) / 5 = 5

25 / 5 = 5

5 = 5

HIGH SCHOOL

(05.07) A square pyramid is shown. What is the surface area? A square based pyramid, with bases labeled 1.5 centimeters and side length of triangle labeled 3 centimeters.

6.75 cm2

11.25 cm2

20.25 cm2

81.75 cm2

The area of a pyramid is the sum of area of the base and the area of slant triangles.

The area of the base is 1.5 × 1.5 = 2.25 cm²

The slant height of each triangle, s is 3 cm

The area of the triangles = 1/2 × 1.5 × 3 × 4

= 9 cm²

Therefore, the area of the pyramid

=9 +2.25

= 11.25 cm²

The area of the base is 1.5 × 1.5 = 2.25 cm²

The slant height of each triangle, s is 3 cm

The area of the triangles = 1/2 × 1.5 × 3 × 4

= 9 cm²

Therefore, the area of the pyramid

=9 +2.25

= 11.25 cm²

Answer:

11.25 cm2 would be your answer.

MIDDLE SCHOOL

Write the fraction as a whole or mixed number. Hong Kong reported approximately 1,500 cellular phones per 1,000 people. Express the number of phones per person as a whole or mixed number.

Answer:

Step-by-step explanation:

If there is 1500 cellular phones per 1000 people, then the number of phones per person is:

Now we know that